Discuss Forum
1. The profit earned by selling an article for Tk. 832 is equal to the loss incurred when the same article is sold for Tk. 448. What should be the sale price for making 50% profit?
Created: 5 y
- A. Tk. 920
- B. Tk. 920
- C. Tk. 920
- D. Tk. 920
Answer: Option B
Explanation:
Hints: Let, cost price be TK x
Then, (832 - x) /x ×100 = (x - 448)/x ×100
832 - x = x - 448
2x = 1280
x = 640
Profit = 50% of TK 640 = Tk.( 50/100)×640 = TK 320
So, the required sales price is (640 + 320) Tk. = Tk. 960
Post your comments here: