Discuss Forum

1. The cost function of a product is 400 + 2x, where x is the number of units produced. How many units should be produced to make an average cost of TK. 2.5 per unit ?

  • A. 200
  • B. 200
  • C. 200
  • D. 200

Answer: Option B

Explanation:


Post your comments here:

Name:
Mobile:
Email:(Optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.