Discuss Forum

1.

এক ব্যক্তি চাল বিক্রয় করে দেখল যে, ২৫ কেজি চালের বিক্রয় মূল্য ২০ কেজি চালের ক্রয়মূল্যের সমান। তার শতকরা কত ক্ষতি হল?

  • A. ১৫%
  • B. ১৫%
  • C. ১৫%
  • D. ১৫%

Answer: Option B

Explanation:

let, cost price of 20 kg rice be tk. 100
 
so, selling price of 25 kg rice is tk. 100
 
then, cost price of 1 kg rice = 100/20 = tk. 5
 
selling price of 1 kg rice = 100/25 = tk. 4
 
loss per kg of rice = tk ( 5 - 4 ) = 1
 
hence, required percentage = (1/5) *100 % = 20%

Post your comments here:

Name:
Mobile:
Email:(Optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.